Scroll Top

Kimdir bu Mide Mühendisi?

28 (Demo)

Eğitimi

Lezzetli Hikayeler’in kurucusu Mide Mühendisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (İngilizce) Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi almış, iş yaşamında -birim yöneticiliği de dahil- çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır.

Çalışma yaşamı süresince Ankara Üniversitesi’nde Enerji Hukuku ve Rekabet Hukuku alanlarında tezsiz yüksek lisans yapmış, başta eğitici eğitimi de olmak üzere farklı konularda birçok eğitim almıştır. Bunların dışında, elektrik piyasasının önde gelen oyunculardan birisi olan şirketinin tanıtımı için ülkemizin birçok üniversitesinde etkinlikler düzenlemiş, şirket içi ve şirket dışı elektrik piyasası üzerine çeşitli eğitimler vermiştir.

Sürekli eğitim yaklaşımına inanan ve gastronominin çoklu disiplinli bir yaklaşım gerektirdiğini düşünen bir birey olarak, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Gastronomi Bilimi programını bitirmiş, ağaçbilim (dendroloji)  ve bozkır ekolojisi eğitimi almış, daha sonra da Anadolu Üniversitesi’nin Kültürel Miras ve Turizm programını tamamlamıştır.

Yazarlığı

Mutfak kültürüne yakın bir ilgi duyan Mide Mühendisi, 2011 yılından beri çeşitli sosyal mecralarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Sosyal medya hesaplarının dışında, yemek kültürü üzerine yaptığı çalışmalarını ve paylaşımlarını 2013 yılında kurduğu Mide Mühendisi Blog üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır.

Blog dışında belirli süreler için basılı yayınlarda da yemek kültürü üzerine yazarlık yapmış olan Mide Mühendisi, 2019 başında blog yazarlığını başka bir aşamaya taşımış ve Mide Mühendisi Blog’u tamamen yenilemiştir.

Mide Mühendisi Blog‘un yanı sıra, aynı tarihten itibaren kültürel miras, botanik, kişisel gelişim ve sağlıklı yaşam gibi konularda nitelikli içerikler paylaştığı SosyalAnneBaba Blog’u da yayın hayatına almıştır.

2019 başından itibaren bugüne kadar, her hafta düzenli olarak hem Mide Mühendisi Blog’da, hem de SosyalAnneBaba Blog’da en az birer nitelikli yazı yayınlamıştır.

LEZZETLİ HİKAYELER VE YAKLAŞIMI

İnsanlık tarihinin önemli medeniyet merkezlerinden olan Anadolu toprakları üzerinde yaşayan bir birey olarak Mide Mühendisi, Türk mutfağına -öncelikle sahiplerince daha sonra da dünya ölçeğinde- hak ettiği değerin verilmediğine düşüncesine sahiptir.

Bu toprakların insanlarının Türk mutfağını ve tarihini daha iyi tanıması gerektiği inancıyla, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı hayali gerçekleştirmek için 2021 yılında yola çıkmıştır.

Bu hedef doğrultusunda lezzetleri gastronomi, tarih, coğrafya kültür, sanat ve başka boyutlar da içeren çoklu disiplinli bir yaklaşımla, önce o mutfağın sahiplerine daha sonra da Türk mutfağına yabancı olan kişilere anlatmak için Lezzetli Hikayeler’i kurmuştur.